מחיקת רישום פלילי

בוקר אחד אתה מקבל טלפון מאדם המזדהה כחוקר משטרה ומזמין אותך לחקירה במשטרה. בתמימותך אתה שואל "על מה" ועל כך מקבל תשובה לקונית מהשוטר: "אתה יודע על מה ואם לא תדע כשתגיע". אתה מגיע במועד שתואם לך לחקירה ואתה נחקר כחשוד בביצוע עבירה. לאחר סיום החקירה נלקחים ממך טביעות אצבעות ואתה מצולם.

ברוך הבא למאגר העבריינים של משטרת ישראל

לאחר החקירה אתה נעצר למספר ימים ו/או משוחרר לביתך אם/בלי הגבלות כלשהן. לאחר סיום ההגבלות (בדרך כלל כמה ימים) החיים חוזרים למסלולם. אתה קם בבוקר, הולך לעבודה ונראה כאילו כל מה שקרה הינו זכרון רחוק. לא מוגש כתב אישום ולאחר מספר חודשים, אתה מקבל מכתב לקוני הביתה שמודיע לך שתיק החקירה נגדך נסגר מחוסר ראיות או מחוסר עניין לציבור (יש עילה נוספת של היעדר אשמה פלילית אולם היות וסגירה מסוג זה מותירה את המרשם נקי וחלק, אין לנו עניין בעילה זו כאן). הנה ההודעה המיוחלת, התיק נסגר…אנחת רווחה יוצאת מפיך. אתה ממשיך בחייך מבלי לדעת שלמעשה, גיבנת צמחה לך על הגב וכמו הגמל שאינו רואה דבשתו, גם אתה אינך רואה אותה עד שהיא תתגלה בדמות המרשם הפלילי שהינו אחד ממקורות המידע שבאים להעיד עלינו בפני רשויות, חברות, מדינות. רישום במרשם הפלילי יכול למנוע מאדם לעסוק במקצוע עורך דין, רופא, סוכן ביטוח רישיון מונית ועוד מקצועות רבים אחרים כמו גם יקשה עליו לקבל ויזה לארה"ב. אז מה בעצם קרה? כאשר אדם נחקר באזהרה הדבר נרשם ברישומו הפלילי, סגירת התיק מכל עילה אחרת למעט היעדר אשמה, ישאיר רישום של העניין עליו נחקר תוך ציון סיבת הסגירה של התיק. קח לדוגמא מקרה שבו אדם נחקר בביצוע בעילה אסורה (אונס בלשון העם) והתיק נגדו נסגר מחוסר ראיות. אותו אדם מסתובב עם אות קלון בביצוע עבירת אינוס מבלי שניתנה לו הזכות להתגונן בבית המשפט, והתיק? התיק נסגר מחוסר ראיות – לך תשכנע עכשיו שאתה לא אשם בכלום שעה שיש לך רישום שכזה. הניסיון לשכנע יהיה שווה ערך לניסיון של דון קיחוטה להילחם בתחנות רוח.

אז מה עושים?

טוב ששאלת. אם נחקרת במשטרה בתור חשוד והתיק נסגר, פנה מיידית לעורך דין פלילי המתמחה בפניה לרשויות במטרה לשנות את עילת הסגירה להיעדר אשמה פלילית ומחיקתה מהרישום. אין המדובר בעניין פשוט אולם ניתן לחלוטין לביצוע ולמשרדנו הצלחה רבה בתחום בין באמצעות פניה לתביעות של משטרת ישראל, פניה לפרקליטות, פניה למטה הארצי של המשטרה.
אל תשאר עם מרשם פלילי שאינו נקי פנה אלינו ואנו נפעל על מנת לסייע לך למחוק את הרישום הפלילי באמצעות:

  • פנייה לשינוי עילת הסגירה להיעדר אשמה על ידי הרשות אשר סגרה את התיק (תביעות משטרה/פרקליטות)

  • פניה לביטול ומחיקה של הרישום המשטרתי מהמטה הארצי של משטרת ישראל

  • ערר על החלטות של הרמה הראשונית

  • בקשת חנינה מנשיא המדינה

יש לזכור כי סגירת תיק מכל עילה למעט "היעדר אשמה", מותירה את הרישום הפלילי וגם מחיקת הרישום אין משמעותה כי הרישום נמחק כליל ואיננו עוד, שכן המידע אודות הרישום נשאר במאגרי המידע המשטרתיים המשמעות של "המחיקה" הינה כי המידע אינו מועבר עוד לגורמים שהיו רשאים לעיין בו טרם המחיקה.

רוצה לקבל מידע נוסף?

    מוזמן ליצור קשר בטלפון 050-3456450

גיא זהבי משרד עורכי דין