גיא זהבי משרד עורכי דין - יעוץ, לווי וייצוג - פלילי | משפחה | מנהלי | עבירות מחשב וסב"ר סייבר

משרדנו פועל בכל רחבי הארץ וזמין 24/7 - אמינות, דיסקרטיות ויחס אישי

טלפון

050-3456450

חקירה במשטרה הינה ארוע טראומתי עבור אלה שאינם מורגלים בכך. על מנת לסייע לך בהליך החקירה עצמה הנך מוזמנ/ת לקרוא ואם יש שאלות נוספות להרים טלפון ונשמח לסייע.

איך הגיעו אלייך?
המשטרה הינה גוף החקירה הגדול ביותר במדינת ישראל. המשטרה עובדת במגוון שיטות להשגת ראיות ולהגיע לחשודים בהליך הפלילי. המשטרה מפעילה סוכנים, מקבלת מידע מודיעיני מעבריינים וממודיעים שונים ובאמצעותו מאתרת חשודים בביצוע עבירות שונות. יש לזכור שהמשטרה אינה מבצעת מעצרים אלא על פי מידע או התרחשות עבירה לנגד עניה. כלומר אם המשטרה התדפקה על הדלת שלך, יש להניח שיש בידיה מידע כזה או אחר, מוצדק או מוטעה כי הינך מעורב בעבירה.

השוטר והחוקר
השוטר והחוקר המשטרתי תפקידם להגיע לעבריינים, לאסוף את הראיות לביסוס כתב אישום כנגדם ולהגיש את החומר לתביעה המשטרתית ו/או לפרקליטות הפלילית. החוקר יעשה כל שביכולתו, במסגרת החוק, על מנת לקבל את הראיות שיוכיחו את החשד כנגד החשוד. הוא יפעל בתחבולות, יבטיח הבטחות ויעשה כל דבר שיביא את החשוד להודות או
להפליל עצמו בעבירות המיוחסות לו. יש לזכור כי החוקר אינו "חבר", הוא אינו רוצה בטובתך ואינו במעמד בו הוא יכול להבטיח הבטחות בסגנון "אם תודה יהיה טוב, נשחרר אותך וכדומה". יש להניח שכל מה שהחוקר אומר נועד על מנת לאסוף ראיות מפליליות כנגדך וכל מה שתאמר, ייכתב, יתועד ויהיה חומר ראיות כנגדך בהליך הפלילי.
נקודה חשובה להבנה הינה שמי שמקבל החלטות הינו קצין החקירות על סמך חומר החקירה שיש בתיק ולא אותו חוקר שחוקר את החשוד.

שיטות חקירה
למשטרה שיטות חקירה שונות וניתן לראות שהמשטרה עושה רבות על מנת לאסוף ראיות כנגדך, להלן דוגמאות לשיטות חקירה שונות:
א. מדובב – המשטרה מפעילה מדובבים שמתחזים לשותפים שלך לתא המעצר. הם ינסו לגרום לך לומר דברים שמפלילים אותך וינסו לגרור אותך בלשונך על מנת שהדברים שתאמר יהוו חומר חקירה כנגדך. אל תסמוך על אף חבר לתא, זכור כי יש סיכוי טוב שהנך מוקלט כל הזמן, שמור על דיסקרטיות ואל תדבר על החקירה עם אף אחד למעט עורך הדין שלך.
ב. תשאול בניידת – השוטר שמלווה אותך בניידת במקומות שונים ינסה לדבר איתך – ולגרום לך להפליל עצמך בצורה חברית. יש לזכור כי כל מה שתאמר יתועד ולעיתים אף מוקלט ויכול להוות כראיה בהליך הפלילי נגדך.
ג. טלפון ציבורי/שיחות מתא המעצר יש להניח כי כל טלפון שנמצא במערכת המשטרה – הינו בהאזנה ומוקלט.
ד. איסוף ראיות מדעיות – המשטרה יכולה לאסוף ראיות מדעיות כגון דגימת  DNA או טביעות אצבע גם ללא הסכמת החשוד לעשות כן וזאת באמצעות חפצים שהושארו או נזרקו על ידי החשוד לדוגמא בדל סיגריה שהושלך בחצר יכול לשמש להוצאת דגימת DNA . פחית יכולה לשמש להפקת דגימת טביעת אצבע וכדומה.

הבטחות שונות בהליך החקירה
החוקר ינסה לגרום לך להודות ולהפליל עצמך בעבירות המיוחסות לך בכל דרך אפשרית. למילים של חוקר אין ערך במהלך החקירה ויש כוח רק למילה הכתובה. אם חוקר מציע לך הצעה כלשהי עליך לבקש אותה בכתב ולהתייעץ עם עורך הדין שלך לפני שאתה מסכים / דוחה כל הצעה. חלק מההצעות הינן הצעות לגיטימיות וחלקן נועד רק לגרום לך להודות בעבירה כזאת או אחרת ולאחר שתודה, לא יהיה להבטחה שום ערך.

מעמד וזכויות
בהגיעך למשטרה יש שתי אפשרויות למעמד שלך: עד או חשוד
א. עד – לעד המגיע למשטרה להיחקר ולמסור עדות על הידוע לו בנוגע לחקירה כזו או אחרת, אין זכות לשתוק בחקירה. בתחילת העדות השוטר יסביר לך למה נקראת למשטרה וישאל שאלות שונות על מנת לקבל גרסתך. בתור נחקר שאינו חשוד חובה עלייך למסור גרסה למשטרה. אם ידוע לך על מה נקראת להיחקר במשטרה ויש לך חשש שמא ישאלו אותך שאלות שיכולות להפליל אותך, עלייך לפנות עוד בטרם החקירה לעו"ד שינחה אותך כיצד לנהוג במהלך החקירה. אם במהלך החקירה החוקר יחשוב שעליו לחקור אותך בתור חשוד, הוא יודיע לך על כך, יבהיר לך את זכויותך וכל זאת בטרם ימשיך בחקירה.
ב. חשוד – בתור חשוד הנך נחקר באזהרה. החוק יודיע לך מהי אותה עבירה בתחילת החקירה וייתן לך את האפשרות להתייעץ עם עו"ד בטרם תמשך החקירה. האזהרה נועדה להסביר לך את הזכויות שלך בתור חשוד בעבירה בין היתר זכות השתיקה והזכות להיוועץ עם עורך דין.

זכות השתיקה והזכות לאי הפללה עצמית
זכות השתיקה והזכות לאי הפללה עצמית קיימת לחשוד ולחשוד בלבד בהליך הפלילי. זכות זו בעיקרה נועדה למנוע מאדם להפליל עצמו ו/או לומר דברי שקר למשטרה. אם ישתף פעולה וימסור גרסה, יכולה גרסה זו להיות אחת משלוש האפשרויות:
א. הודאה בעבירה, דבר אשר יהווה ראיה בהליך פלילי אם וכאשר יפתח כנגדך. יש לזכור שהודאה במשטרה משקלה גבוה מאוד מבחינה ראייתית.
ב. שקרים, שנאמרים לחוקר יכולים להוות חומר ראיות ולחזק את שאר הראיות כנגדך. באם אינך רוצה להפליל את עצמך בעבירה עדיף לנקוט בזכות השתיקה ולא לשקר היות ולחוקר יש את האפשרויות לבדוק את הדברים הנאמרים על ידך ושקרים שיתגלו יחזקו את חומר הראיות נגדך.
ג. לספר אמת בתקווה שהאמת שתספר לא תגלה עבירה כלשהי שבגינה תועמד לדין גם אם זו לא העבירה שבגינה זומנת/נעצרת.

בין כל האפשרויות, עדיף תמיד לנקוט בשתיקה לפחות עד להתייעצות עם עו"ד פלילי מומחה אשר יודע להעריך את הסיכויים והסיכונים של דברייך במשטרה.

זקוק לסיוע נוסף? חייג עכשיו 050-3456450